icon +421 2 44 630 402 icon objednavky@inpharm.sk icon Kopčianska 8/A, Vienna Gate, 851 01 Bratislava
icon CZ SK EN
header-foto
Novinky a média
Vieme ako správne užívať vitamín C! Pomôžu Vám pri tom diagnostické prúžky

Vieme ako správne užívať vitamín C! Pomôžu Vám pri tom diagnostické prúžky

Výskumy ukazujú, že prevažná väčšina populácie má nedostatok vitamínu C. Potvrdili to aj lekári na Slovensku a v Čechách. Ako ste na tom vy, si môžete zistiť sami doma, pomocou testovacích prúžkov Uro C Kontrol. Podľa výsledku testu sa dá nastaviť optimálne dávkovanie na zabezpečenie všetkých fyziologických procesov, ktorých sa vitamín C v organizme zúčastňuje. Ako vieme, je palivom pre imunitné bunky, ktoré práve v čase pandémie je potrebné udržovať v pohotovostnom režime. Výrazným spôsobom prispieva aj pri znižovaní alergickej reakcie.

Alarmujúci nedostatok vitamínu C

Mnohí z nás dobre poznajú príbehy námorníkov z dávnej minulosti, ktorí trpeli na rôzne choroby v priebehu dlhých plavieb, kedy nemali dostatok vitamínu C v strave. Tento problém však nie je ani zďaleka minulosťou. Niektorí lekári začali hladinu vitamínu C u pacientov vyšetrovať a zistili jeho časté nízke hladiny, čo vysvetľovalo rôznorodé problémy u pacientov.  Napríklad, pán doktor Boris Hruškovič imunoalergológ z Bratislavy zistil, že približne 25 % jeho pacientov má výrazne zníženú hladinu vitamínu C, pričom u niektorých bola hladina takmer na hranici skorbutu, tzn. veľmi nízka.

Hladiny vitamínu C sledovali aj v nemocnici v Ostrave pod vedením doktora Jána Boženského – primára detského oddelenia. Zistili, že 89 % detí má väčší, či menší nedostatok vitamínu C. Zaujímavé bolo, že najmenší nedostatok vitamínu mali mále deti do 6 rokov, len 12 %. Ako povedal doktor Ján Boženský, u mladších detí sa rodičia snažia dohliadnuť na ich stravovacie zvyklosti, ale akonáhle idú deti do školy, situácia sa rýchlo zhorší. Deti často siahajú po sladkých nápojoch a iných sladkostiach, konzumujú málo ovocia a ešte menej zeleniny. Sú tiež vystavené väčšiemu stresu v škole. Najväčší nedostatok zaznamenali u detí s obezitou. Podobné výsledky sa potvrdili aj u dospelých v Prahe.

Vitamín C – pomáha imunite aj lepšiemu rozmýšľaniu

Vitamín C je pre telo nenahraditeľná látka, ktorá sa aktívne zapája do celého radu fyziologických procesov. Ak ho je v tele málo, biele krvinky trpia jeho nedostatkom, pričom nedokážu naplno bojovať s infekciou. Vitamín C pomáha aj pri alergiách, má priamy vplyv na zníženie vysokej hladiny histamínu, zodpovedného za viaceré alergické prejavy, ako je opuch a svrbenie.

Únavový syndróm, depresívne sklony, poruchy koncentrácie, zápalové reumatické ochorenia, srdcovo-cievne ochorenia,  krvácavé prejavy na ďasnách, problematické hojenie rán, osteoporóza atď. Pri všetkých týchto problémoch dokáže vitamín C pomôcť. Podieľa sa totiž na tvorbe kolagénu, tvorbe žlčových kyselín, neurologických mediátorov, antioxidačných pochodoch a ďalších biochemických reakciách v našom tele. Je preto dôležité dopĺňať ho v dostatočnom množstve.

 

Ako ste na tom s vitamínom C vy? Zistíte to rýchlo a jednoducho.  

Aby ste vedeli koľko potrebujete „céčka“ do tela pridať, môžeme si urobiť orientačný test vitamínu C v moči.

Obr.: inPHARM

V balení lipozomálneho vitamínu C – LIPO - C -ASKOR sú pribalené viaceré testovacie prúžky URO C kontrol. Stačí namočiť testovací prúžok do odobratého moču na 1-2 sekundy.  Po 30 sekundách sa Vám testovací prúžok sfarbí. Ak bude sfarbený do nejakého odtieňa zelenej farby, tak máte vitamínu C menej ako je optimálne, ak bude sfarbený do žlta, tak máte vitamínu C dostatok.

Najlepšie je merať si hladinu vitamínu C ráno po zobudení, alebo s dostatočným odstupom (6 a viac hodín) od užitia vitamínu C. Potrebné dávky v dnešných časoch sú od 500 mg do 6 gramov, podľa výsledku testu.

Ako zabezpečiť dostatočné vstrebávanie vitamínu C do organizmu

Bežný vitamín C rozpustný vo vode má obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi. Potrebuje na to aktívne prenášače (sodíkové ióny), a preto pri jednorazovej dávky vitamínu C sa ho do krvi vstrebe maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči. Avšak táto dávka nášmu organizmu väčšinou nestačí, hlavne keď ho máme nedostatok.

Lipozomálna forma vitamínu C

Na to, aby naše telo bolo schopné absorbovať väčšie množstvá vitamínu C vedci vyvinuli lipozomálnu formu vitamínu C.

Obr. inPHARM

Spočíva v obalení každej molekuly vitamínu C vrstvou prírodných fosfolipidov, teda látok, z ktorých sú tvorené aj naše bunečné membrány.  Tento tukový obal umožňuje vitamínu C  ľahký prestup cez črevnú stenu do lymfatického systému a do krvi, čo zabezpečuje lipozomálnemu vitamínu C dosiahnuť niekoľkonásobne vyššiu hladinu vitamínu C v krvi. Navyše sa v krvi postupne uvoľňuje a tak je  dostupný pre bunky v priebehu 12 hodín po podaní.

Príbehy z  ambulancie

30 ročná pacientka navštevujúca ordináciu doktora B. Hruškoviča (imunoalergológ) mala od útleho veku atopický ekzém. Trpela tiež na celoročne upchatý nos, pričom bola u nej realizovaná operácia prínosových dutín. Z laboratórneho vyšetrenia sa u nej zistila aj histamínová intolerancia a veľmi znížená hladina vitamínu C. Až keď lekár pacientke pridal k štandardnej liečbe lipozomálny vitamín C vo vyšších dávkach, stav ženy sa do 3 mesiacov výrazne zlepšil.

Doktorka A. Englerová (onkologička), tiež spomína, že samostatnou skupinou, ktorá potrebuje vitamín C dodávať sú onkologický pacienti. Pri pravidelnom podávaní vyšších dávok vitamínu C ako prvé u nich pozorovala zvýšenie množstva energie, chuti do života, zlepšenie psychiky, rovnako ako aj chuti  do jedla, pokles onko-markerov a lepšie zvládanie chemoterapie. Vitamín C jednoznačne zvyšuje kvalitu života pacienta, a to je pre neho to najdôležitejšie, preto na to netreba zabúdať.

Viac informácií na www.lipocaskor.sk, alebo na www.akodlhsiezit.sk

PharmDr. Katarína Sidorová