icon +421 2 44 630 402 icon objednavky@inpharm.sk icon Kopčianska 8/A, Vienna Gate, 851 01 Bratislava
icon CZ SK EN
header-foto
Novinky a média
Do nového roku s vitamínom C s lipozomálnym vstrebávaním

Do nového roku s vitamínom C s lipozomálnym vstrebávaním

Šťastný nový rok! Nikto nespočíta, koľkokrát sme si ho vzájomne v minulých dňoch popriali. Hlavnou podmienkou šťastia je ale dobré zdravie a fyzická aj psychická kondícia. Okrem iného to znamená, že sa naše telo dokáže účinne brániť všetkým vírusom, baktériám a ďalším mikroorganizmom, s ktorými sa každodenne stretáva. Fungujúca imunita na nás ale „nespadne z neba“, musíme sa o ňu starať. Neoceniteľnú pomoc predstavuje vitamín C, ktorého dostatočná hladina dokáže odradiť od útokov najrôznejšie vírusy, vrátane toho, ktorý spôsobuje virózu, ktorá nás v tejto dobe trápi najviac.

Práve v zimnom období, keď sa „darí“ vírusom, je dôležité dbať na svoju imunitu. Zostať zdravý je dobré nielen pre nás, ale aj pre ľudí v našom okolí, či už sú to členovia rodiny, kolegovia v práci, spolužiaci, spoluhráči pri športových aktivitách alebo ľudia, s ktorými sa každodenne stretávame vo verejnej doprave alebo pri nakupovaní.

Vitamín C pre prevenciu aj liečbu

Zdroj: inPHARM, výživový doplnok

Vitamín C je vďaka svojim antioxidačným, protizápalovým, antitrombotickým a imunomodulačným vlastnostiam ideálnou prevenciou najrôznejších ochorení, vrátane viróz. A ak už bohužiaľ ochorieme, udržiavanie dostatočnej hladiny vitamínu C v tele zohráva dôležitú úlohu v procese uzdravovania.

Pomáha vitamín C aj pri závažnejších stavoch? Áno. Mnoho vedcov po celom svete sa v posledných rokoch zaoberá covidom-19 a postcovidovým syndrómom a publikujú na tieto témy veľa odborných článkov a štúdií. Skúmajú aj to, akú úlohu zohráva vitamín C.

V článku, ktorý vyšiel v októbri 2020 v odbornom časopise Nutrients, publikovali napríklad zistenia, že ľudia so zápalom pľúc a sepsou majú v organizme nízky stav vitamínu C a zvýšený oxidačný stres; a práve podávanie vitamínu C týmto pacientom môže znížiť závažnosť aj dĺžku trvania ochorenia. Ďalšie štúdie potvrdili, že normalizácia plazmatickej hladiny vitamínu C znižuje úmrtnosť.

Mnoho ľudí trpí kvôli nedostatku vitamínu C

Podľa mnohých výskumov po celom svete majú ľudia vo všetkých vekových kategóriách nedostatok „céčka“. Vlani v lete to potvrdili aj slovenskí lekári, ktorí merali hladinu vitamínu C u svojich detských pacientov v nemocniciach v Banskej Bystrici a v Lučenci.

Vo vyšetrovanej skupine bolo 268 detí, z ktorých 49 % tvorili dievčatá a 51 % chlapci vo veku od jedného mesiaca do 19 rokov. Výsledok merania ukázal, že 67 % z nich malo výrazný nedostatok vitamínu C a iba 33 % vykazovalo relatívne dostatočnú až optimálnu hladinu vitamínu C v tele.

V skupine prevažovali pacienti s infekciami dýchacích ciest, gastroenteritídou, zápalom močového mechúra a obličiek a dehydratáciou.

Čo pomáha?

Samozrejme vitamín C. Má to ale háčik. Ústne podávanie vyšších dávok vitamínu C nie je vhodné, pretože z jednej dávky sa vstrebe len malá časť a zvyšok sa vylúči stolicou, čo môže viesť k podráždeniu čriev a hnačkám. Výnimku tvorí vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním, u ktorého tento problém odpadá. Je tak možné užívať aj vyššie dávky, ktoré sa naviac takmer dokonale vstrebajú do tela.

Náš tip: Lipo C Askor

Lipo C Askor je prípravok založený na patentovanej zmesi RosaCeLip-LD© obsahujúcej vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním v synergickej kombinácii s bioflavonoidmi z citrusových plodov a výťažkom z plodov šípok.

Zdroj: inPHARM

Originalitu Lipo C Askoru umocňujú diagnostické prúžky Uro C Kontrol určené na meranie hladiny vitamínu C v moči. Podľa zafarbenia prúžku – na škále od najlepšej žltej po najhoršiu tmavo zelenú – je možné zistiť saturáciu organizmu vitamínom C a zvoliť racionálne dávkovanie. Výsledok merania pomocou prúžkov Uro C Kontrol sa dozviete za necelých 30 sekúnd. Pre správne individuálne zhodnotenie ich odporúčame konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Viac na www.lipocaskor.sk