icon +421 2 44 630 402 icon objednavky@inpharm.sk icon Kopčianska 8/A, Vienna Gate, 851 01 Bratislava
icon CZ SK EN
header-foto
Novinky a média
Črevné ťažkosti a hnačka sú častou komplikáciou respiračných alebo tráviacich infekcií

Črevné ťažkosti a hnačka sú častou komplikáciou respiračných alebo tráviacich infekcií

Respiračné ochorenia ako je napr. ochorenie COVID 19 a chrípka, bývajú často spojené aj s črevnými ťažkosťami – hnačkami, kŕčmi v bruchu a nechutenstvom. Chorého človeka vysiľuje nielen zvýšená teplota a horúčka, kašeľ, ale aj spomínané črevné ťažkosti.

Superinfekcia, antibiotiká a hnačky

Častokrát sa infekcia komplikuje bakteriálnou superinfekciou a preto sa pridávajú do liečby antibiotiká. Táto liečba tiež narúša prirodzený črevný mikrobióm a preto jedným z jej nežiaducich účinkov bývajú takisto črevné ťažkosti – hnačky. Vtedy je dôležité dopĺňať probiotiká, ale aj látky, ktoré vychytávajú a odstraňujú vírusy a baktérie, upokojujú zapálenú a podráždenú črevnú sliznicu. Častá stolica vedie ľahko k dehydratácii organizmu, k veľkému vyčerpaniu, preto je dobré, keď sme na tento problém pripravení.

Ako si dokážeme pomôcť

Základom opatrení pri hnačke je diéta, ktorá by mala byť bezmliečna a beztuková, prípadne bez potravín, ktoré zle tolerujeme. Pri infekčných hnačkách, ktoré sú sprevádzané zvýšenou teplotou a potením je dôležitá náhrada stratených tekutín. Vhodná je nebublinková minerálka, slabý čierny čaj, osladený glukózou, alebo rehydratačný roztok.

Dôležitým pomocníkom pri hnačke bývajú prípravky, ktoré v čreve vychytávajú škodlivé toxíny a baktérie. Ďalej sú to prípravky, ktoré črevo dezinfikujú, pôsobia proti choroboplodným mikroorganizmom. Tie však nie sú vhodné pre malé deti.

Sušené čučoriedky osvedčený ľudový prostriedok

Obr. inPHARM

Podobné vlastnosti majú aj sušené čučoriedky, ktoré predstavujú osvedčený ľudový prostriedok. Odporúča ich aj Európska lieková agentúra na liečbu hnačky. Je dokázané, že vďaka trieslovinám, organickým kyselinám, vitamínom, minerálom a ďalším látkam dokážu viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky a tiež zmierniť zápal a dráždivosť črevnej sliznice.

Hnačka narúša prirodzenú črevnú mikrobiotu

Pri hnačke sa zvykne narušiť prirodzená črevná mikrobióta, ktorá má však v čreve nezastupiteľné miesto. Niektoré črevné baktérie (probiotiká) produkujú dôležité vitamíny (B a K), ktoré pomáhajú regenerovať črevnú sliznicu. Pomáhajú tiež vstrebávať minerálne látky, ovplyvňujú metabolizmus tukov, cukrov, regulujú pH v črevách, majú vplyv na peristaltiku (pohyb čriev). Bacillus coagulans, telu vlastná baktéria pomáha napr. pri bolesti brucha, nadúvaní a pri syndróme dráždivého čreva IBS,  čo potvrdila klinická štúdia. Probiotika sú súčasťou   mobilizácie imunitného systému a tvorby protilátok.  Znižujú riziko vzniku alergií, zmierňujú príznaky intolerancie laktózy a tiež riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

 

Komplexný prípravok na črevné ťažkosti

Pri črevných ťažkostiach spojených s infekčným ochorením je potrebné vždy začať s diétou. Aby sme zmiernili bolesti brucha a znížili počet stolíc môžeme pridať symptomatické prípravky, napr. kombinovaný prípravok ENTERINA

ktorý vďaka sušeným  čučoriedkam, prirodzeným črevným baktériám (Bacillus coagulans), vitamínom B a K, účinne a rýchlo napomáha viazať na seba toxíny, odvádzať ich z tela von, znížiť dráždivosť čriev, zahusťovať ich obsah a vytesniť patogénne mikroorganizmy vhodnými probiotikami. Pokiaľ sa stav do 3 dní nezlepší, treba sa nechať vyšetriť lekárom. Vďaka analýze vašej stolice, prípadne výteru z konečníka lekár môže predpísať cielenú liečbu.

Prípravok Enterina je vhodný pre všetkých

Pre deti od 6 mesiacov a dospelých, je v tekutej forme, má príjemnú chuť a užíva sa len jeden krát denne. Zarába sa tesne pred použitím, nakoľko účinné látky sú vo vrchnáčiku. Prax je taká, že väčšinou sa stav pacienta výrazne zlepší do času, kým prídu výsledky z laboratória. Je vhodný pri všetkých typoch črevných ťažkosti, a dá sa použiť aj preventívne.

Pri črevných ťažkostiach, bolesti brucha, nadúvaní a hnačkách je dôležité čím skôr si pomôcť, preto myslite na vybavenie svojej domácej lekárničky včas.

Viac informácii na www.inpharm.sk alebo na www.akodlhsiezit.sk

PharmDr. Katarína Sidorová