icon +421 2 44 630 402 icon objednavky@inpharm.sk icon Kopčianska 8/A, Vienna Gate, 851 01 Bratislava
icon CZ SK EN
header-foto
Novinky a média
Bezbolestný pohyb v súlade s prírodou – ako si pomôcť?

Bezbolestný pohyb v súlade s prírodou – ako si pomôcť?

Bolesti svalov, kĺbov a šliach bývajú dôsledkom presilenia, úrazov, ale tiež zápalových a degeneratívnych ochorení. Pri niektorých stavoch si vieme pomôcť sami prípravkami z lekárne, pri závažnejších stavoch sa nevyhneme návšteve lekára.

Výhody prírodných extraktov

Oddávna príroda poskytuje človeku potravu, ale aj liečivé látky rastlinného, minerálneho či živočíšneho pôvodu. V minulosti boli terapeutické postupy založené na empirických skúsenostiach, v dnešnej dobe sú založené na vysoko sofistikovanom farmaceutickom výskume.

Obr. Zdroj inPHARM

Zaradenie prírodných extraktov do terapeutických postupov sa zakladá na ich komplexnom zložení a účinku. To umožňuje používať zmes liečivých látok v menších dávkach pri zachovaní ich účinku a vyhnúť sa tak závažným nežiaducim účinkom, čo je pre pacienta veľkou výhodou.

Prírodné prípravky

Prírodné látky, ako napr. harpagoft, boswelia, Pacnogenol®, eukalyptus, čili papričky  sú obsiahnuté v rôznych kombináciách, napr. v LENI prípravkoch a to v zdravotníckej pomôcke LENI náplasti, v kozmetickom prípravku LENI gél s mierne hrejivým účinkom a vo výživovom doplnku LENI COLLAGENE COMPLEX, ktoré napomáhajú zníženiu zápalu a bolesti, čo prispieva postupne k zlepšeniu pohybu a funkcie kĺbov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr. Zdroj inPHARM

Gél a náplasti pôsobia v mieste aplikácie, s náplasťou sa dá sprchovať, neodliepa sa a môže sa aplikovať opakovane na to isté miesto podľa potreby. LENI COLLAGENE COMPLEX perorálny prášok dopĺňa do organizmu kolagén spolu s analgetickou zložkou, čím prispieva k zlepšeniu štruktúry tkanív a k úľave od bolesti.

Rastliny s protizápalovým a analgetickým účinkom

Rastlinné prípravky majú v súčasnosti svoje miesto v liečbe degeneratívnych a zápalových ochorení pohybového systému; môžu obmedziť zápal a bolesť, prispieť k zlepšeniu kĺbovej funkcie, regenerovať presilené svalstvo, spomaliť degeneratívny proces kĺbovej chrupky.

Obr. Zdroj inPHARM

Ide napr. o extrakt z koreňa harpagofyta  plazivého (tzv. čertov pazúr), extrakt zo živice stromu kadidlovníka pílovitého (boswelia), extrakt z kôry borovice prímorskej známy pod názvom Pycnogenol. S danými extraktami boli robené klinické štúdie, ktoré potvrdili ich účinok, ktorý bol podobný ako majú nesteroidné antireumatiká - bežne používané lieky pri liečbe osteoartrózy, reumatickej artritíde  kolenných, bedrových kĺbov či chrbtice. Extrakt z kvetov a vňate túžobníka brestového je známy svojim protizápalovým pôsobením na báze salicylátov.

Zaujímavý účinok má aj kapsaicín, látka obsiahnutá v chilli papričkách, ktorá spôsobuje lokálne prekrvenie s pocitom mierneho pálenia, a následným znížením bolesti.

Kolagén – dôležitý nielen pre pokožku ale aj pre kĺby

Kolagén je dôležitou zložkou ľudského organizmu, nevyhnutný je pre stenu ciev, pokožku ale aj kĺby, chrupky, šľachy a svaly. Daným tkanivám dodáva pevnosť a odolnosť voči tlaku a ťahu. S vekom sa jeho tvorba v organizme postupne znižuje, čo vedie k viditeľným vráskam na tvári, ale aj k bolestiam kĺbov a chrbtice.

Obr. Zdroj inPHARM

Väčšinou ide o degeneratívne procesy, ktoré súvisia aj s degradáciou kolagénu. Preto je vhodné túto látku so zvyšujúcimi rokmi alebo pri problémoch pohybového aparátu dodávať vo forme výživových doplnkov. Výhodnou kombináciou je kolagén s vitamínom C, ktorý napomáha jeho zabudovaniu a udržaniu v tkanivách. V prípade, že potrebujeme podporiť aj protibolestivý účinok, tak je výhodné tieto látky skombinovať aj s analgetickou zložkou - palmitoyetanolamid, známy pod skratkou PAE. LENI prípravky reprezentujú šetrnú a bezpečnú pomoc pri problémoch pohybového aparátu.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm